Makowiec na krucho-drożdżowym cieście
Uwielbiam makowce, te tradycyjne zwijane i takie jak ten. Jeśli lubicie makowce, ( chyba większość osób lubi ;) ) i macie problem ze zrobieniem równych, ładnych strucli makowych to ten przepis będzie dla Was idealny. Z każdym dniem makowiec jest smaczniejszy. Zapraszam :)
Makowiec na krucho-drożdżowym cieście
Składniki
Składniki na masę makową:
- 0,5 kg suchego maku (polskiego)
- 60 g masła
- 2 jajka
- ¾ szklanki cukru
- 0,5 szklanki miodu (jasnego)
- 100 g rodzynek
- 80 g kandyzowanej skórki pomarańczowej
- 100 g orzechów włoskich
- 50 ml rumu
Składniki na ciasto:
- 500 g mąki pszennej
- 60 g drożdży świeżych
- 4 łyżki cukru
- 2 jajka
- 4 żółtka
- 250 g masła
- 4 łyżki kwaśnej śmietany gęstej
- szczypta soli
Składniki na lukier cytrynowy:
- 1 szklanka cukru pudru
- sok z cytryny
Instrukcje
Mak:
- Mak zalewamy gorącą wodą, płuczemy i odcedzamy. Ponownie zalewamy wrzątkiem i gotujemy na wolnym ogniu około pół godziny. W miarę potrzeby wodę uzupełniamy. Ugotowany mak przelewamy na sitko wyłożone gazą i dokładnie osączamy z wody. Studzimy. Wystudzony mak mielimy trzykrotnie. Mak można przygotować dzień wcześniej, zmielony przykryć folią spożywczą i wstawić w chłodne miejsce.
- Do maku dodajemy dwa żółtka i dokładnie mieszamy. Masło roztapiamy z cukrem i miodem, gorące przelewamy do maku i mieszamy raz jeszcze. Dodajemy skórkę z pomarańcz czy, posiekane orzechy, rodzynki i rum, mieszamy. Białka ubijamy na sztywną pianę, dodajemy do maku i delikatnie mieszamy.
Ciasto:
- Wszystkie składniki wkładamy do misy miksera (drożdże rozkruszamy, nie trzeba robić wcześniej rozczynu) i zagniatamy elastyczne ciasto. Ciasto można również zagnieść na stolnicy. Gotowe ciasto dzielimy na trzy równe części.
- Blachę o wymiarach 25 X 36 cm wykładamy papierem do pieczenia. Pierwszą część ciasta wałkujemy na wielkość blaszki i wkładamy na spód, na to wykładamy połowę masy makowej, którą przykrywamy kolejnym rozwałkowanym plackiem. Następnie wykładamy resztę masy i przykrywamy ją ostatnim rozwałkowanym plackiem. Gotowe ciasto wkładamy do piekarnika nagrzanego do 160 C (funkcja pieczenia góra-dół) i pieczemy około godziny.
- Upieczone ciasto polewamy lukrem.
Lukier:
- Sok z cytryny dodajemy stopniowo do cukru, mieszamy i w miarę potrzeby dodajemy sok.
Czy można go zrobić w formie zawijanej? ;)
raczej nie :)
Ten makowiec też mi się podoba