Rogaliki drożdżowe – śniadaniowe.
Miękkie, puszyste, delikatne i wyjątkowo smaczne rogaliki drożdżowe. Można o nich pisać bez końca i same pozytywne rzeczy, chociaż mają jeden minus, zdecydowanie za szybko znikają. Idealnie smakują z dżemem, miodem, żółtym lub białym serem. Są doskonałe na leniwe niedzielne śniadanie, a także doskonale sprawdzą się jako drugie śniadanie do szkoły czy do pracy. Spróbujcie sami, a zapewniam Was, że będziecie sięgać po nie często.
Rogaliki drożdżowe – śniadaniowe
Składniki
- 450 g mąki pszennej typ 480
- 1 duże jajko
- 50 g masła rozpuszczone, przestudzone
- 20 g świeżych drożdży
- 250 ml mleka lekko ciepłe
- 1 łyżka cukru
- 1 łyżeczka soli płaska
dodatkowo:
- 1 łyżeczka maku, sezamu lub czarnuszki do posypania rogalików
Instrukcje
- Do miseczki rozkruszamy drożdże, dodajemy cukier, łyżkę mąki oraz mleko. Całość dokładnie mieszamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na około 10 minut.
- Do dużej miski wsypujemy mąkę, dodajemy sól, roztrzepane jajko oraz wcześniej przygotowany rozczyn. Całość dokładnie miksujemy końcówką z hakiem. W przypadku kiedy nie macie miksera najpierw wszystko mieszamy łyżką, a następnie dokładnie wyrabiamy ręką.
- Pod koniec wyrabiania dodajemy roztopione masło i tak długo wyrabiamy, aż całe masło zostanie wchłonięte "wrobione" w ciasto. Wyrobione ciasto lekko oprószamy mąką, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do czasu, aż podwoi swoją objętość. Na około 1 godzinę.
- Wyrośnięte ciasto przekładamy na stolnicę lekko oprószoną mąką i raz jeszcze krótko wyrabiamy.
- Ciasto dzielimy na dwie lub trzy części w zależności jakiej wielkości rogaliki chcemy otrzymać. Ja podzieliłam je na pół. Jeden kawałek ciasta rozwałkowujemy dość cienko i dzielimy na 4 równe części. (trójkąty).
- Każdy trójkąt zwijamy od szerokiego brzegu do środka formując rogalik. Przekładamy na blachę do pieczenia wyłożoną papierem do pieczenia. Tak samo postępujemy z pozostałym ciastem.
- Gotowe rogaliki odstawiamy do wyrośnięcia na około 20 minut. Wyrośnięte rogaliki smarujemy rozbełtanym jajkiem i posypujemy makiem, sezamem lub czarnuszką.
- Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 C i pieczemy około 30 minut pilnując żeby nie spiekły się zbyt mocno.
Zrobiłam, faktycznie wyszły puszyste i śniadaniowe. W smaku niestety nie przypominają rogali z dawnych lat(słodkie), a takiego przepisu szukam. Smakują i chrupią jak bułka(wytrawna). Plus za delikatność i łatwy przepis.
Nigdzie nie ma informacji, że to są rogaliki takie jak były kiedyś ;) Proszę dodać więcej cukru następnym razem, ale nie wiem czy nie będą zbyt słodkie.
Wyglądają kusząco:)